Høydepunkter : Saltgruvene og Gamlebyen Varighet : 5 dager Overnatting : Sentralt beliggende hotell Avreisedato : Søndag 26. april 2026
  • Oversikt
  • Program
  • Inkludert/tillegg
Krakow er en av Polens eldste og mest fascinerende byer, kjent for sitt godt bevarte middelalderpreg og unike historie. Byens historiske sentrum, inkludert det storslagne torget Rynek Główny, er et UNESCO verdensarvsted og tilbyr imponerende arkitektur, koselige kaféer og spennende markeder. Gamlebyen er full av severdigheter som den vakre Mariakirken, Wawel-slottet, og sjarmerende brosteinsgater som tar deg tilbake i tid. I tillegg til å utforske Krakows kulturelle skatter, kan du også dra på meningsfulle dagsturer. En utflukt til Auschwitz-Birkenau gir innsikt i en viktig del av verdenshistorien, og besøket er en opplevelse som setter dype spor. Her får man en respektfull omvisning med tanke på Holocaust og de som levde under disse forferdelige forholdene. En annen spennende dagstur går til de unike saltgruvene i Wieliczka, som har vært i drift i over 700 år. Her kan du gå ned i labyrintiske ganger, se vakre utskjæringer, og beundre underjordiske kapeller og skulpturer – alt skåret ut i salt!

Dag 1 – Avreisedag

Oppmøte på Trondheim Lufthavn Værnes kl. 16.30. Her blir gjestene tatt i mot av reiseleder fra Vega Reiser som er behjelpelig med innsjekk. Vi flyr direkte til Krakow, og ankommer vår destinasjon kl. 20:40 lokal tid. Her venter bussen vår og nå går turen til vårt hotell. Det ligger sentralt - med kort avstand til gamlebyen og alle fasiliteter. Grunnet sen ankomst denne kvelden, så anbefaler vi våre gjester å spise enten på flyplassen eller på flyet.

Dag 2 – Guidet vandring i Gamlebyen

Etter frokost kan de som ønsker være med reiseleder og vår skandinavisktalende guide på en liten guidet tur til fots. Gamlebyen i Krakow byr på den flotte Mariakirken, slottet og katedralen på Wawelhøyden, og Europas største handelstorg med vakre middelalderbygninger. Etter turen blir det felles lunsj.

Dag 3 – Utflukt til Saltgruvene i Wieliczka

I dag er det tid for utflukt til saltgruvene i Wieliczka. Dette er en av verdens eldste saltgruver, med produksjon fra 1300-tallet og fram til 2007. Vår guide tar oss med og forteller oss litt om den spesielle historien. På turen opplever vi også det utsmykkede kapellet til helgenen Kinga 101 meter under bakken! Godt fottøy anbefales, da vi forserer en god del trappetrinn for å komme ned i gruven.

Etter utflukten har vi resten av dagen disponibel. I gangavstand fra hotellet finner man det spennende byområdet Kazimierz, med koselige gaterestauranter, gallerier og små marked. Bydelen myldrer av liv og kulturelle innslag. I forbindelse med spasertur hit kan man også besøke Schindlers fabrikk.

Om kvelden er det oppmøte i resepsjonen for avgang til felles middag.

Dag 4 – Disponibel dag - eventuell utflukt til Auschwitz

I dag er dagen disponibel, men for de som ønsker det kan det organiseres utflukt til Auschwitz. Turen går da med buss, og dette er en heldagstur. Vi besøker først Auschwitz og museet og deretter går turen videre til Birkenau. En sterk opplevelse for de aller fleste.

NB! Tidspunkt for Auschwitz må bestilles snarest skal man ha mulighet for å få billett!

Om kvelden møtes vi til felles middag i hotellets restaurant.

Dag 5 – Hjemreisedag

Etter frokost har vi dagen disponibel, men vi må sjekke ut av rommene før kl. kl. 11.00. Bagasjen kan settes til oppbevaring. Vi møtes i resepsjonen kl. 19.00 for avgang med buss til flyplassen hvor flyet har avgang kl. 21:30. Vi flyr direkte til Trondheim og lander like før midnatt.

Med forbehold om nødvendige tilpasninger.

Last ned PDF

Inkludert

Direkte fly Trondheim - Krakow t/r
Fire netter i dobbeltrom med frokost
To middager
En lunsj
Guidet vandring i gamlebyen
Besøk til saltgruvene i Wieliczka
Aktiv reiseleder fra Vega Reiser

Tillegg enkeltrom NOK 2.200
Depositum NOK 1.500